SPOTKANIE ZE SZTUKĄ wycieczka
Dodane przez nauczyciel dnia Styczeń 18 2018 23:00:00

Dzisiejszy dzień pod hasłem: SPOTKANIE ZE SZTUKĄ spędziliśmy w Gdańsku.

W obecnych czasach nauka, poszerzanie horyzontów i rozwój zainteresowań, nie ograniczają się już tylko i wyłącznie do szkolnych klas, ale coraz częściej przybierają nietypowe formy. Przykładem takich zajęć są tzw. lekcje muzealne, czyli zajęcia prowadzone bezpośrednio w muzeach, galeriach i centrach kultury np. teatrze. Poprzez aktywne uczestnictwo w nich uczniowie mają okazję odwiedzić niezwykle ciekawe miejsca, lepiej zapamiętują zdobytą wiedzę oraz uczą się praktycznego jej zastosowania.

Realizując zadania dydaktyczne, mając na uwadze uatrakcyjnienie zdobywania wiedzy przez nasze dzieci i młodzież zorganizowaliśmy wyjazd do Gdańska.

W ramach projektu Akademia Możliwości realizowanego ze środków unijnych pokryliśmy koszty transportu, biletów oraz posiłku dla 40 uczniów klas III-VII.

Uczestniczyliśmy w musicalu „Okruchy Życia – Anioły są wśród nas…”, w którym głównymi aktorami są… dzieci z całej Polski!

Przepiękna opowieść o przyjaźni, zaufaniu i urzekające utwory muzyczne oraz świetlne efekty specjalne sprawiły, że musical pozostanie na długo w sercach każdego.

Historia nauczyciela Tomka, który walczy ze słabościami swoich uczniów, zmieniającego postrzeganie świata młodych ludzi, a także sylwetki wielu bohaterów sprawią, że każdy mógł odnaleźć w tej historii cząstkę siebie. Wzruszająca fabuła daje do myślenia.

Ponadto korzystając z wyjazdu byliśmy w Muzeum Narodowym w Oddziale Sztuki Dawnej w Gdańsku.

Uczniowie klas III – V uczestniczyli w zajęciach warsztatowych: „W pracowni dawnego artysty”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in.:, Co znajdziemy w pracowni artysty malarza? Kim jest artysta? Co trzeba było zrobić żeby dawniej stworzyć obraz? Poszukiwali również obrazu, na którym została przedstawiona pracownia artysty, a na koniec sami próbowali zostać artystami!

Natomiast uczniowie klas VI – VII uczestniczyli w zajęciach warsztatowych: „Pod skrzydłami Memlinga”, poświęconych jednemu z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w polskich zbiorach „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

Po poznaniu burzliwej i niezwykłej historii tryptyku. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Zadaniem uczestników było wykonanie kreatywnej pracy plastycznej techniką kolażu własnych wersji „Sądu Ostatecznego”.

Uczniom jak również nauczycielom dzień ten pełen wrażeń i doznań kulturalnych bardzo się podobał.