[ STRONA GŁÓWNA ˇ SZUKAJ ˇ WYSZUKIWARKI ˇ DANE ADRESOWECzerwiec 25 2019 09:20:46 ]
{ Nawigacja }
DOKUMENTY
GRONO PEDAGOGICZNE
REKRUTACJA PRZEDZKOLE
DANE ADRESOWE
Z HISTORII WSI I SZKOŁY
PUBLIKACJE
LINKI
WYBIERAMY KSIĄŻKI 2018 ankieta
_ _
{ BIBLIOTEKA }

Test
_ _
{ PROJEKTY }
 
PROGRAMUJEMY Z BALTIM
 
 

PROGRAM DLA SZKÓŁ
_ _
{ DLA RODZICA }
ZEBRANIA Z RODZICAMI
DOKUMENTY DLA RODZICÓW
RADA RODZICÓW SZKOŁY
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW
DARMOWE PODRĘCZNIKI
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
REGULAMIN KORZYSTANIA Z SZAFEK
DLA RODZICA
PRZYDATNE ADRESY
PUBLIKACJE DLA RODZICÓW
LINKI

_ _
{ WITAJ }
_ _
{ SZKOLNA WIGILIA }
| Rok szkolny 2018_2019

SZKOLNA WIGILIA

Tradycyjnie w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną cała społeczność szkolna spotyka się na wspólnej wigilii. W tym roku również zasiedliśmy do wspólnego posiłku przygotowanego przez panie kucharki. Wcześniej uczniowie z młodszych klas pod kierunkiem wychowawczyń przedstawili jasełka, wprowadzając radosną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Nagrodzono uczestników konkursu kolęd oraz konkursu plastycznego na kartkę bożonarodzeniową.
 
Ks. proboszcz M. Węsierski przeczytał fragment pisma świętego i złożył wraz z dyrektor szkoły S. Gruchała życzenia świąteczne. Następnie wszyscy składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Po wspólnym posiłku odśpiewano kolędy.
|
_ _
{ SZKOLNY KONKURS KOLĘD 2018 }
| Rok szkolny 2018_2019

SZKOLNY KONKURS KOLĘD 2018

|
_ _
{ Chceta Wa lëdze panią Gwiôzdkã widzec? }
| Rok szkolny 2018_2019

Chceta Wa lëdze panią Gwiôzdkã widzec?

Uczniowie naszej szkoły pradawną tradycję kaszubską chodzenia z Gwiazdką, czyli Gwiżdży, w okresie przedświątecznym podtrzymują już od kilku lat. Nie inaczej było i w tym roku. Klasa piata wspólnie ze swoją nauczycielką języka kaszubskiego, panią Wiolettą Stoltmann odwiedziła mieszkańców Osówka i Osowa.  Cieszy fakt, że uczniowie z takim entuzjazmem co roku podejmują się zadania przygotowania i chodzenia z Gwiazdką, że chętnie kultywują stare zwyczaje kaszubskie. Dzieci w przebraniach anioła, purtka, kozy, gwiżdża, gwiazdki, bociana i policjanta  byli bardzo życzliwie przyjmowani przez mieszkańców. W każdym odwiedzonym domu zaprezentowali krótki program w języku kaszubskim oraz złożyli domownikom świąteczne i noworoczne życzenia. Występy budziły podziw mieszkańców, którzy nagradzali małych aktorów brawami oraz hojnie ich obdarowywali. Dziękujemy Państwu Labuda za pyszny poczęstunek, a wszystkim którzy przyjęli kolędników w swoich domach życzymy:

Na nôwspanialszé Gòdowé swiãta żëczimĕ Wama, lubòtny Drëchnë a Drësze,

bë Bòżé Dzecątkò darzëło łaskama, bë nigdë nie felało niczegò w chëczach,

bë szczescé Waji czãsto nawiédzało, a redosc trzima Waji w remionach.

|
_ _
{ SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU }
| Rok szkolny 2018_2019

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU 

Pamiętamy o osobach samotnie mieszkających - 15 grudnia dzieci ze Szkolnego Koła Wolontariatu, wzorem lat ubiegłych, odwiedzili chorych i starszych samotnie mieszkających. Wręczyli im drobne upominki oraz życzenia przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

|
_ _
{ Dziadek do orzechów }
| Rok szkolny 2018_2019

Nastrajamy się świątecznie - wyjazd do kina na najnowszą wersję „Dziadka do orzechów”

Uczniowie z klas IV-VI wybrali się do kina w Kościerzynie na głośny i, jak na wytwórnię Walta Disney’a przystało, zekranizowany z rozmachem film „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” w reżyserii L. Hallstrӧma i J. Johnstona. Trzeba przyznać, że nikt z seansu nie wyszedł rozczarowany.

Film zachwyca nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych. Szczerze polecamy go wszystkim, by pozytywnie nastroić się przed Świętami Bożego Narodzenia. Film stworzono na podstawie opowiadania „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” E.T.A. Hoffmanna oraz inspirowano się przy jego tworzeniu baletem Mariusa Petipy. Świetna obsada, brawurowa gra aktorska, wierne odtworzenie wnętrz dziewiętnastowiecznych, a przede wszystkim fantazyjne i dopracowane w każdym szczególe wizualizacje Krainy Słodyczy oraz Krainy Kwiatów to tylko niektóre atuty filmu.

Wyjazd z pewnością zaliczamy do udanych, a historia Klary, dziadka do orzechów i czterech królestw na długo pozostanie w naszej pamięci.

|
_ _
{ IV OSSOWSKIE MIKOŁAJKI }
| Rok szkolny 2018_2019

W niedzielne popołudnie 2 grudnia Święty Mikołaj odwiedził dzieci z sołectwa Osowo. Na sali w Domu Kultury zgromadziło się ponad 160 dzieci oraz ich rodzice. Wśród atrakcji znalazły się gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez animatora. Jak co roku nie za brakło również kiermaszu ozdób świątecznych, które przygotowały dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami ze Szkoły Podstawowej w Osowie. Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na potrzeby Samorządu Szkolnego. Podczas Mikołajek został rozstrzygnięty konkursu "Serce z piernika". Komisja konkursowa przyznała 4 pierwsze miejsca. Najważniejszym jednak punktem dla wszystkich dzieci było spotkanie ze Świętym Mikołajem, który rozdał wszystkim prezenty. Organizatorem Mikołajek byli Wójt Gminy oraz Szkoła Podstawowa i Dom Kultury w Osowie.

|
_ _
{ Projekt Koder Junior }
| Rok szkolny 2018_2019

Sztuki programowania uczymy się od najlepszych, czyli o tym, jak przystąpiliśmy do projektu Koder Junior
Nasza szkoła przystąpiła do bardzo interesującego projektu zatytułowanego Koder Junior. Ma on na celu przygotowanie nauczycieli do kolejnych zmian w podstawie programowej oraz uatrakcyjnienie zajęć komputerowych dla dzieci z klas I-III.

Projekt będzie realizowany w bieżącym roku szkolnym, a polega na wprowadzeniu w formie zabawy trudnej, ale jednocześnie bardzo przydatnej sztuki, jaką jest programowanie. Szkoła w ramach projektu otrzymała tablety, interaktywne gry planszowe ScottieGo! autorstwa jednego z koordynatorów projektu oraz najprawdziwszego robota, który wzbudza wiele entuzjazmu wśród uczniów. Razem z sympatycznym Scottim dzieci uczą się logicznego myślenia oraz realizacji prostych algorytmów. Scenariusze zajęć podesłane przez organizatorów są z pewnością urozmaiceniem zajęć, a dodatkowa obecność konsultantów z zewnątrz w trakcie prowadzenia wybranych scenariuszy, solidnym wsparciem podczas wprowadzania nowych treści. Konsultanci są kompetentni, zawsze służą pomocą, a do tego zaskarbili już sobie sympatię naszych podopiecznych.

Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie nasi uczniowie staną się ekspertami w dziedzinie programowania, a wiedza ta będzie im służyć przez długie lata, także w dorosłym życiu.

|
_ _
{ Andrzejkowa noc wróżb w szkole }
| Rok szkolny 2018_2019

Andrzejkowa noc wróżb w szkole

To już niemal tradycja w naszej szkole, że w listopadzie jest taka noc, gdy śmiech, zabawa i muzyka roznosi się gromkim echem po szkolnych korytarzach do późnych godzin, gdyż uczniowie spędzają w szkole noc. Chętnych nie brakuje.       Z nieukrywaną ekscytacją wyczekują tego wieczoru. W tym roku była to magiczna noc andrzejkowa obfitująca we wróżby, tańce i zabawy. Przeżycia jakie towarzyszyły uczniom podczas tej nocy, na pewno na długo pozostaną w ich pamięci.

 

 

|
_ _
{ Przygotowania do świat }
| Rok szkolny 2018_2019

Przygotowania do Świat Bożego Narodzenia to czas szczególny w naszej szkole. Od wielu już lat czas ten rozpoczynaja prace nad ozdobami światecznymi na kiermasz. W tym roku jak i w poprzednim mogliśmy liczyć na pomoc i zaangażowanie rodziców i przyjaciół szkoły (m.in. Państwo Durajewscy, Pani Barbara Jasnoch, Pani  Maria Brzezińska, firma stolarska Pana Adama Szrafina). Nauczyciele wraz z uczniami w bibliotece szkolnej przygotowują ozdoby bożonarodzeniowe. Podczas lekcji plastyki i techniki robią kartki świateczne dla osób samotnie mieszkających i starszych oraz dla zaprzyjaźnionych instytucji. Uczniowie z Koła Wolontariatu przygotowują drobne upominki, w tym roku są to bombki własnoręcznie robione oraz pierniczki. Podczas lekcji informatyki uczniowie tworzą kartki w programach graficznych jak równiez tworzą kartki animowane korzystając z programu Scratch. Działania edukacyjne podjęte przez naszą szkołę mają na celu kultywowanie tradycji jak równiez uwrażliwienie na potrzeby innych.

|
_ _
{ Zwycięzcy IX Regionalnego Konkursu „Poetyckie podróże po Kaszubach” }
| Rok szkolny 2018_2019

Zwycięzcy IX Regionalnego Konkursu „Poetyckie podróże po Kaszubach”

30 listopada w Szkole Podstawowej w Męcikale odbył się IX Regionalny Konkurs „Poetyckie podróże po Kaszubach”. Jak co roku uczniowie rywalizowali  w dwóch kategoriach:  poezja własna i poezja recytowana. Na konkurs w obu kategoriach zgłosili się uczestnicy z następujących szkół: Brus, Męcikała, Kosobud, Wielkich Chełmów, Zalesia, Czyczków, Leśna,  Swornychgaci,  Kościerzyny,  Chojnic, Lipnicy i oczywiście Osowa.

Na konkurs poetycki nadeszło ponad 50 utworów napisanych w języku polskim i kaszubskim. W tym roku temat przewodni oscylował wokół jesieni i jej uroków. Nasi poeci zajęci bardzo wysokie miejsca: w kategorii język polski Marta Ossowska zajęła III miejsce,  a kaszubski wiersz o jesieni Michała Czapiewskiego zdobył I miejsce. Wyróżniono także wiersz Julii Winczewskiej.

Recytatorzy, których w obu grupach było 31,  mieli przygotować wiersz Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima, oczywiście w tłumaczeniu na język kaszubski. Tu bezkonkurencyjna okazała się Julia Winczewska zajmując I miejsce i pokonując w swojej kategorii 20 innych recytatorów.

Serdecznie gratulujemy młodym, zdolnym poetom kaszubskim, a poniżej prezentujemy ich wiersze.

|
_ _
{ Finał konkursu kaszubskiego „Mój Jan Karnowski z Czarnowa” }
| Rok szkolny 2018_2019

Finał konkursu kaszubskiego „Mój Jan Karnowski z Czarnowa”

27 listopada w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach podsumowano VI edycję konkursu „Mój Jan Karnowski z Czarnowa”, którego organizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział w Brusach. Wyłoniono zwycięzców w kategorii poezja, utwór muzyczny i rysunek. Wszystkie własnego autorstwa i inspirowane twórczością patrona konkursu. Do dyspozycji młodych poetów, plastyków i muzyków, organizatorzy oddali utwory Karnowskiego: „W Arkadii”, „Znôsz të ten krôj” oraz fragment pamiętnika literackiego. Naszą szkołę z fantastycznym wynikiem zaprezentowały trzy uczennice.

Alicja Ossowska zajęła II miejsce w kategorii poezja własna klasy IV – VI

Katarzyna Breszka zajęła II miejsce w kategorii poezja własna klasy VII – VIII

Klaudia Jasnoch nagroda za rysunek (wyróżniono 20 spośród 80)

Oto wiersze nagrodzonych poetek:

„Kaszëbskô Arkadija”  autor: Katarzyna Breszka

W taczi Arkadiji cos ją w piesniach wzëwôł,

W taczi Arkadiji jô sã dzysô chòwóm.

I nie ùkrëwóm sã jak Të, w dôwnych czasach,

Le żëjã w bezpiekù, w dodómie, a nie w cemnych lasach.

 

Bò mòją Arkadiją je Kaszëbskô Zemia,

Ta, co wëdała czedës taczi belny plemiã.

Z chternégò i Të Wastô Jônie i bracynów wiele,

Biôtkòwalë sã ò wòlnosc i lepszi dlô ni dzeje.

 

Dlô nôs dzysô jinszi spòzymk jidze,

Farwny, rëdosny, nie zamkłi w niemiecczi biédze.

A w zemiã, nie krew, le deszcz wsąkô cepłi,

Bò dac Kaszëbom wiarã i nôdzejã, że może bëc lepi.

„Znôm jô ten krôj”  autor: Alicja Ossowska

Nie znôm Ce Wastô Jônie Kôrnowsczi,

Nie rozmiejã czasów w jaczich Të żëł.

Le mògã òbaczëc te Twòje trosczi,

Ò zemiã kaszëbską, jakbës tùwò bëł.

 

Bò znóm jô ten krôj, gdze wòlnosc dzys je,

I chòdzã do szkòłë, i dobrze tu mnie.

I móm w sercu moim taczié nôdzeje,

Że jù wiãcy żódnô cezô armia na Kaszëbë nie wmaszerëje.

|
_ _
Strona 4 z 63 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
{ Logowanie }
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
_ _
{ DLA UCZNIA }
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO
=========
WYMAGANIA EDUKACYJNE
=========
TESTY I SPRAWDZIANY
=========
GRY I ZABAWY EDUKACYJNE
GRY
LINKI
LINKI MALUCHÓW
=========

_ _
{ INFORMATYKA }
PROGRAMY
KONKURSY
PORTALE EDUKACYJNE
NASZE PRACE PROGRAMUJEMY
_ _
{ MATEMATYKA }

PORTALE EDUKACYJNE
_ _
{ PLASTYKA }
KONKURSY PLASTYCZNE

_ _
{ RUCH DROGOWY }
BRD

KARTA ROWEROWA

TESTY

PRZYGOTUJ SIĘ I SPRAWDŹ

_ _
{ NAUCZYCIEL }
E-PODRĘCZNIKI

SPIS PORTALI EDUKACYJNYCH

10 PRZYKAZAŃ UCZNIOWSKICH DLA NAUCZYCIELI

_ _
{ KALENDARIUM }
_ _
{ ZOBACZ }
ZESPÓŁ SZKÓŁ W KARSINIE

DOBRE PROGRAMY

SZLIFUJ SWÓJ ANGIELSKI

GMINA KARSIN

OSP KARSIN

_ _

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu