[ STRONA GŁÓWNA ˇ SZUKAJ ˇ WYSZUKIWARKI ˇ DANE ADRESOWEPaździernik 19 2019 00:16:27 ]
{ Nawigacja }
DOKUMENTY
GRONO PEDAGOGICZNE
REKRUTACJA PRZEDZKOLE
DANE ADRESOWE
Z HISTORII WSI I SZKOŁY
PUBLIKACJE
LINKI
WYBIERAMY KSIĄŻKI 2018 ankieta
_ _
{ BIBLIOTEKA }

Test
_ _
{ PROJEKTY }
 
PROGRAMUJEMY Z BALTIM
 
 

PROGRAM DLA SZKÓŁ
_ _
{ DLA RODZICA }
ZEBRANIA Z RODZICAMI
DOKUMENTY DLA RODZICÓW
RADA RODZICÓW SZKOŁY
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW
DARMOWE PODRĘCZNIKI
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
REGULAMIN KORZYSTANIA Z SZAFEK
DLA RODZICA
PRZYDATNE ADRESY
PUBLIKACJE DLA RODZICÓW
LINKI

_ _
{ WITAJ }
_ _
{ Otwarta lekcja języka kaszubskiego }
| Rok szkolny 2018_2019

Otwarta lekcja języka kaszubskiego

15 maja, nauczycielka języka kaszubskiego pani Wioletta Stoltmann, przeprowadziła lekcję otwartą dla uczniów klasy „O” i pierwszej oraz ich rodziców. Chodziło o to, by umożliwić, szczególnie rodzicom, szersze spojrzenie na zagadnienia związane z organizacją i realizacją nauczania języka kaszubskiego oraz przedmiotu historia i kultura Kaszubów, w naszej szkole.

Dzieci poznały literki kaszubskie,  zaśpiewały i zatańczyły jedną z zabaw kaszubskich oraz miały możliwość ubrania się w regionalny strój ludowy, należący do zespołu „Osowianka”. Na koniec otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

Dyrektor, pani Sylwia Gruchała Więsierska poinformowała rodziców, że nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają pieśni i tańce. Część zajęć jest realizowana w terenie, w formie wycieczek i warsztatów, co czyni proces dydaktyczny atrakcyjniejszym.

|
_ _
{ BIWAK GARCZYN 2019 }
| Rok szkolny 2018_2019

BIWAK GARCZYN

Dzień drugi - to już nie są przelewki Kryj się wrogu, bo uczymy się strzelać z łuku i z kabekaesu.

Biwak w Garczynie - dzień trzeci.
Młodsza grupa próbuje swoich sił podczas wspinaczki z uprzężą, starsi uczą się współpracy. Muszą całą grupą wykonać zadanie. No i trzeba przyznać, że idzie im całkiem nieźle

 

|
_ _
{ „Moja historia” spektakl teatru Kurtyna z Krakowa }
| Rok szkolny 2018_2019

„Moja historia” profilaktyczny spektakl teatru Kurtyna z Krakowa

Życie bohatera spektaklu, kilkunastoletniego Michała, jest z pozoru ustabilizowane i ułożone podług następujących reguł: w szkole jest przeciętnym, wręcz anonimowym uczniem, wyróżniającym się jedynie niechętnym, niepozbawionym agresji stosunkiem do otaczającej go rzeczywistości, złożonej z wymagających i czujnych nauczycieli oraz kolegów i koleżanek, którzy w niezrozumiały dla niego sposób czerpią satysfakcję z uczestnictwa w procesie edukacji, znajdując dziwne dla głównego bohatera upodobanie w poszanowaniu norm współżycia społecznego. W domu, przy ekranie komputera, Michał staje się Mikaelem Robocompem, nieustraszonym i bezbłędnym strategiem internetowych bitew i gier, posiadającym niezliczone tłumy wirtualnych przyjaciół, którzy odnoszą się do niego z szacunkiem i podziwem, hojnie sypiąc laikami i polubieniami. Jednak pewnego dnia spokojna egzystencja Michała, ucznia 5 klasy Szkoły Podstawowej, zostaje zakłócona fatalnym zbiegiem dwóch okoliczności. Michał jest zmuszony napisać test z historii, i co gorsze, odczuwa przemożną chęć zwrócenia na siebie uwagi u Asi, jednej z najlepszych uczennic szkoły.

„Moja historia” jest spektaklem poruszającym ciągle aktualne problemy w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie z problemami dojrzewania. Wymogi współczesności i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stają się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości, zaprzepaszczają szanse na prawidłowy rozwój i wchodzą na niebezpieczną ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami niezrealizowanej potrzeby akceptacji.

Motywem przewodnim tej pełnej uroczego humoru komedii sytuacyjnej jest nie tylko opisywanie skutków tego niepokojącego procesu. Twórcy przedstawienia skupiają się przede wszystkim na prezentacji mechanizmów i procesów, będących zalążkiem w powstawaniu problemów i zagrożeń dotykających młodych ludzi, oraz na promowaniu postaw aktywnych, dynamicznie radzących sobie z przeciwnościami. Główny bohater spektaklu podejmuje wyzwania i zaczyna dążyć do realizacji słusznych celów w świecie realnym, akceptując stawiane wyzwania i pracowicie odbudowując poczucie swojej tożsamości i miejsce w grupie życzliwych mu: rodziców, nauczycieli, przyjaciół. http://www.kurtyna.krakow.pl/oferta,3.html

Spektakl bardzo podobał się publiczności. 

|
_ _
{ APEL KONSTYTUCJA 3 MAJA }
| Rok szkolny 2018_2019

WIWAT 3 MAJA!

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.  Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy piątej i szóstej, przygotowali część artystyczną  pod kierunkiem nauczycielek: Justyny Bonin i Manueli Gierszewskiej. Nad stroną muzyczną czuwała Wioletta Stoltmann. Teksty recytowanych wierszy, wspólnie odśpiewanych piosenek, a także  słowa dyrektor szkoły S. Gruchała zachęciły do chwili refleksji nad tym, czym jest WOLNOŚĆ, OJCZYZNA oraz PATRIOTYZM dla każdego z nas. W czasie przedstawienia zaprezentowano szereg ważnych informacji na temat flagi, herbu oraz hymnu Polski.

|
_ _
{ WYCIECZKA DO MUZEUM STUTTHOF 2019 }
| Rok szkolny 2018_2019

„Dotyk historii”, czyli wycieczka szkolna do Muzeum Stutthof w Sztutowie

27 kwietnia, w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez państwo polskie, a także jako dopełnienie lekcji z Historii i kultury Kaszubów, uczniowie z klas VI – VIII pojechali do Sztutowa, by zwiedzić były obóz koncentracyjny Stutthof. Celem wyjazdu było poszerzenie wśród młodych Kaszubów wiedzy historycznej na temat ciężkiego życia więźniów w obozie i okrucieństwa hitlerowców w czasie II wojny światowej. Najważniejsze miejsca przedstawił przewodnik, który w niezwykły sposób ukazał dzieje obozu. Młodzież uczciła pamięć pomordowanych minutą ciszy przy krematorium. Po zwiedzaniu obiektów, w małym kinie przy muzeum, odbyła się projekcja dwóch filmów dokumentalnych. Dotyczyły one wyzwolenia obozu w 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej i relacji z procesu hitlerowskich zbrodniarzy. Wycieczka do byłego obozu koncentracyjnego Stutthof była bardzo pouczającym przeżyciem i żywą lekcją historii.

Oto relacje niektórych uczestników:

Ania Gradowska:

„Podczas zwiedzania obozu, czułam się bardzo nieswojo, wiedząc, że umarło tam, tak wiele osób”.

Kasia Breszka:

„Przechodząc przez kolejne pomieszczenia baraków, nie wierzyłam, że jeden człowiek, może być dla drugiego, takim okrutnym, pozbawionym serca”.

Oliwia Grelewicz:

„Obóz koncentracyjny w Sztutowie zrobił na mnie ogromne wrażenie. Na lekcjach historii pojawiało się słowo „obóz koncentracyjny”, jako okropne miejsce. Nie potrafiłam sobie go w pełni wyobrazić, dopóki nie zobaczyłam na własne oczy. Od czasu tej wycieczki wiem, że trzeba doceniać to, co mamy dzisiaj: ciepły dom i wolność, bo tamci ludzie mieli makabryczne warunki”.

Aniela Drab:

„Najbardziej zapadły mi w pamięci podeszwy od butów byłych więźniów, szczególnie te najmniejsze. Widok tego stosu uświadomił mi ogrom tej tragedii”.

Paweł Gruchała:

„To mój drugi pobyt w tym miejscu i znowu byłem bardzo wzruszony. Okrucieństwa zbrodniarzy, po prostu nie można sobie wyobrazić”. 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Lesie Szpęgawskim nieopodal Starogardu Gdańskiego, w którym między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Szpęgawsk jest obok Piaśnicy i Mniszka pod Świeciem największym cmentarzem ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu. Po wojnie odkryto 32 masowe mogiły różnej wielkości, które mogły pomieścić od 250 do 450 zwłok. Nie jest wykluczone, iż w Lesie Szpęgawskim mogą znajdować się jeszcze inne, wciąż nie odnalezione groby.

 Opr. Wioletta Stoltmann

|
_ _
{ Trzymaj Formę! }
| Rok szkolny 2018_2019

Mamy przyjemność zaprezentować nasze talerze zdrowia w ramach programu "Trzymaj Formę!"

Uczniowie z klasy V w bieżącym roku szkolnym przystąpili do programu „Trzymaj Formę!”, którego organizatorem jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kościerzynie. Program pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Zadania dla uczniów powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

To główne cele i założenia organizatorów. Każda grupa, która przystąpiła do programu, zobowiązała się zrealizować co najmniej jedno, wybrane wspólnie zadanie, metodą projektu. Metoda ta ma wspierać samodzielność uczniów, którzy podzieleni na grupy, borykają się z tym samym zadaniem. Zostaje ono dokładnie wyjaśnione na początku, po czym grupy samodzielnie przystępują do jego realizacji, mając na nie określony czas. Oczywiście uczniowie konsultują swoje pomysły z nauczycielem, który wspiera ich działania i kontroluje etapy wykonania zadania. Wspólnie wybraliśmy projekt wprowadzający do tematyki zdrowego odżywiania, mianowicie wykonanie makiety talerza zdrowia oraz portfolio, w którym miały się znaleźć dodatkowe informacje, uzupełniające i będące odniesieniem do wykonanej makiety.

Uczniowie wywiązali się z zadania wzorowo, tworząc przepiękne talerze oraz portfolia. Okazuje się, że mimo początkowego średniego entuzjazmu, spotykanie się po lekcjach w celu wykonania ciekawego i twórczego zadania sprawiło im wiele przyjemności i frajdy, a nawet przyczyniło się do integracji klasy. Brawo V klaso! Tak trzymać!

|
_ _
{ teatralna adaptacja „Ani z Zielonego Wzgórza” }
| Rok szkolny 2018_2019

O tym, jak poznaliśmy losy panny Shirley na dach teatru

Uczniowie z klas IV-VI wybrali się w ostatni wtorek (2 kwietnia) na teatralną adaptację „Ani z Zielonego Wzgórza” L.M. Montgomery. Spektakl został przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza, który już po raz kolejny gościł w Kościerskim Domu Kultury, by ułatwić nam spotkanie z teatrem.

Przedstawienie zostało odebrane bardzo entuzjastycznie przez naszą młodzież, a to pewnie za sprawą dużej dozy dowcipu i wdzięku, z jaką zostało stworzone. Publika momentami pokładała się ze śmiechu. Prym wiodła oczywiście scena podwieczorku na Zielonym Wzgórzu, na który tytułowa Ania Shirley zaprosiła swoja przyjaciółkę od serca Dianę Barry. Fabuła powieści została przedstawiona wybiórczo, ale nie sposób opowiedzieć tak obszerną historię podczas godzinnego spektaklu. Mimo to twórcom i aktorom udało się odtworzyć klimat urokliwej prowincji Avonlea oraz magii niezwykle gadatliwej dziewczynki z bujną wyobraźnią. Komizm sytuacyjny i komizm postaci (przede wszystkim pani Małgorzaty Linde) autentycznie bawił i wzruszał, zatem wyjazd zaliczamy jak najbardziej do udanych.

|
_ _
{ Górę Grosza }
| Rok szkolny 2018_2019

Udało się nam usypać całkiem pokaźną Górę Grosza!

 Z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu przyłączyliśmy się do akcji Góra Grosza, która ma na celu zbiórkę monet, przekazywanych następnie za pośrednictwem Towarzystwa Nasz Dom na domy dziecka i rodziny zastępcze. To już XIX edycja tego przedsięwzięcia. Okazuje się, że w przeciągu tych dziewiętnastu lat udało się zebrać miliony złotych, które wspierały dzieci będące niestety w trudniejszej życiowej sytuacji niż większość z nas. Cel niezwykle szczytny, a wbrew pozorom z góry grosza potrafi uzbierać się całkiem pokaźna kwota. W tym roku udało się nam zebrać 348,07 zł. Zebrane prze nas grosze ważyły prawie 30 kilogramów! To chyba całkiem niezły wynik jak na tak małą placówkę. Zbiórka pieniędzy sprawiła nam mnóstwo radości, okazuje się więc, że miło jest nie tylko brać, lecz także dawać.

|
_ _
{ REKOLEKCJE 2019 }
| Rok szkolny 2018_2019

REKOLEKCJE 2019

W naszej wspaniałej w szkole w dniach 25 – 27 marca odbyły się rekolekcje prowadzone przez Siostry Franciszkanki Od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej z Orlika. Młodsza grupa dzieci skupiła się na postaci Matki Pana Jezusa, a grupa starsza poznawała Księgę Hioba. Każdy dzień rekolekcji rozpoczynał się Mszą św. w kościele parafialnym w Osowie. Po wspólnym śpiewie i modlitwie w kościele zajęcia były kontynuowane w salach naszej szkoły. Czas był dobrze wykorzystany, dobrze go wspominamy i mamy nadzieję na kontynuację za rok, a może i wcześniej.

|
_ _
{ Świętujemy nadejście WIOSNY! }
| Rok szkolny 2018_2019

Świętujemy nadejście WIOSNY!

Tradycyjnie 21 marca podopieczni naszej szkoły świętowali Pierwszy Dzień Wiosny. Wszyscy uczniowie, począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na ósmoklasistach wzięli udział we wiosennym pochodzie po miejscowości Osowo. Witaliśmy wiosnę śpiewająco i w kolorowych przebraniach. Oczywiście w kwestii kolorowych strojów prym wiodły przedszkolaki oraz dzieci z klasy „0”. Starsi uczniowie z kolei przygotowali kolorowe plakaty o wiosennej tematyce. Po pochodzie odpaliliśmy też pierwsze w tym roku ognisko – sezon imprez na świeżym powietrzu uznajemy za otwarty.

 

 

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

21 marca witamy pierwszy dzień wiosny i po raz 14. obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku towarzyszy mu ogólnopolska kampania społeczna, która ma celu uświadomienie Polakom, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne.

Tego dnia uczniowie z SP Osowo postanowili włączyć się w akcję Światowy Dzień Zespołu Downa. Wolontariuszki z 7 klasy namawiały koleżanki i kolegów, by właśnie 21 marca przyszli do szkoły w dwóch różnych skarpetkach na znak tolerancji odmienności i solidaryzacji z osobami z zespołem Downa. Świetna inicjatywa społeczna, jak najbardziej godna poparcia!

|
_ _
{ Wielki sukces naszych uczennic na szczeblu wojewódzkim }
| Rok szkolny 2018_2019

Wielki sukces naszych uczennic na szczeblu wojewódzkim

Miło nam poinformować, o sukcesie dwóch naszych uczennic w  XVIII Wojewódzkim Konkursie Twórczości Regionalnej Dzieci i Młodzieży  pn. „Mój Region”, organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie. Przedmiotem konkursu są prace plastyczno – techniczne prezentujące dany region. Z naszej szkoły przystąpiły do konkursu dwie uczennice: Klaudia Jasnoch z klasy VI, która wykonała drewnianą rzeźbę przedstawiającą „Diabelskie skrzypce” – kaszubski instrument muzyczny, oraz Julia Brzezińska z klasy VII, która na konkurs przygotowała wyhaftowaną na języku kaszubskim serwetkę. Jak poinformował nas organizator konkursu, komisja w dniu 14.03.2019 r. oceniła 530 prac w czterech kategoriach wiekowych: 6-10, 11-14, 15-18, 19-24; oraz w następujących formach plastycznych: haft, drewno, rysunek, malarstwo, ceramika, techniki łączone, tkactwo, grafika.

W kategorii drewno – Klaudia Jasnoch zajęła I miejsce

W kategorii haft – Julia Brzezińska zajęła II miejsce

Gala wręczenia dyplomów i nagród odbędzie się 28 marca w Kwidzynie. Naszym kaszubskim artystkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

W. Stoltman

|
_ _
Strona 3 z 64 < 1 2 3 4 5 6 > >>
{ Logowanie }
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
_ _
{ DLA UCZNIA }
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO
=========
WYMAGANIA EDUKACYJNE
=========
TESTY I SPRAWDZIANY
=========
GRY I ZABAWY EDUKACYJNE
GRY
LINKI
LINKI MALUCHÓW
=========

_ _
{ INFORMATYKA }
PROGRAMY
KONKURSY
PORTALE EDUKACYJNE
NASZE PRACE PROGRAMUJEMY
_ _
{ MATEMATYKA }

PORTALE EDUKACYJNE
_ _
{ PLASTYKA }
KONKURSY PLASTYCZNE

_ _
{ RUCH DROGOWY }
BRD

KARTA ROWEROWA

TESTY

PRZYGOTUJ SIĘ I SPRAWDŹ

_ _
{ NAUCZYCIEL }
E-PODRĘCZNIKI

SPIS PORTALI EDUKACYJNYCH

10 PRZYKAZAŃ UCZNIOWSKICH DLA NAUCZYCIELI

_ _
{ KALENDARIUM }
_ _
{ ZOBACZ }
ZESPÓŁ SZKÓŁ W KARSINIE

DOBRE PROGRAMY

SZLIFUJ SWÓJ ANGIELSKI

GMINA KARSIN

OSP KARSIN

_ _

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu