[ STRONA GŁÓWNA ˇ SZUKAJ ˇ WYSZUKIWARKI ˇ DANE ADRESOWELuty 16 2019 01:30:39 ]
{ Nawigacja }
DOKUMENTY
GRONO PEDAGOGICZNE
REKRUTACJA PRZEDZKOLE
DANE ADRESOWE
Z HISTORII WSI I SZKOŁY
PUBLIKACJE
LINKI
WYBIERAMY KSIĄŻKI 2018 ankieta
_ _
{ BIBLIOTEKA }

Test
_ _
{ PROJEKTY }
 
PROGRAMUJEMY Z BALTIM
 
 

PROGRAM DLA SZKÓŁ
_ _
{ DLA RODZICA }
ZEBRANIA Z RODZICAMI
DOKUMENTY DLA RODZICÓW
RADA RODZICÓW SZKOŁY
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW
DARMOWE PODRĘCZNIKI
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
REGULAMIN KORZYSTANIA Z SZAFEK
DLA RODZICA
PRZYDATNE ADRESY
PUBLIKACJE DLA RODZICÓW
LINKI

_ _
{ WITAJ }
_ _
{ Przygotowania do świat }
| Rok szkolny 2018_2019

Przygotowania do Świat Bożego Narodzenia to czas szczególny w naszej szkole. Od wielu już lat czas ten rozpoczynaja prace nad ozdobami światecznymi na kiermasz. W tym roku jak i w poprzednim mogliśmy liczyć na pomoc i zaangażowanie rodziców i przyjaciół szkoły (m.in. Państwo Durajewscy, Pani Barbara Jasnoch, Pani  Maria Brzezińska, firma stolarska Pana Adama Szrafina). Nauczyciele wraz z uczniami w bibliotece szkolnej przygotowują ozdoby bożonarodzeniowe. Podczas lekcji plastyki i techniki robią kartki świateczne dla osób samotnie mieszkających i starszych oraz dla zaprzyjaźnionych instytucji. Uczniowie z Koła Wolontariatu przygotowują drobne upominki, w tym roku są to bombki własnoręcznie robione oraz pierniczki. Podczas lekcji informatyki uczniowie tworzą kartki w programach graficznych jak równiez tworzą kartki animowane korzystając z programu Scratch. Działania edukacyjne podjęte przez naszą szkołę mają na celu kultywowanie tradycji jak równiez uwrażliwienie na potrzeby innych.

|
_ _
{ Zwycięzcy IX Regionalnego Konkursu „Poetyckie podróże po Kaszubach” }
| Rok szkolny 2018_2019

Zwycięzcy IX Regionalnego Konkursu „Poetyckie podróże po Kaszubach”

30 listopada w Szkole Podstawowej w Męcikale odbył się IX Regionalny Konkurs „Poetyckie podróże po Kaszubach”. Jak co roku uczniowie rywalizowali  w dwóch kategoriach:  poezja własna i poezja recytowana. Na konkurs w obu kategoriach zgłosili się uczestnicy z następujących szkół: Brus, Męcikała, Kosobud, Wielkich Chełmów, Zalesia, Czyczków, Leśna,  Swornychgaci,  Kościerzyny,  Chojnic, Lipnicy i oczywiście Osowa.

Na konkurs poetycki nadeszło ponad 50 utworów napisanych w języku polskim i kaszubskim. W tym roku temat przewodni oscylował wokół jesieni i jej uroków. Nasi poeci zajęci bardzo wysokie miejsca: w kategorii język polski Marta Ossowska zajęła III miejsce,  a kaszubski wiersz o jesieni Michała Czapiewskiego zdobył I miejsce. Wyróżniono także wiersz Julii Winczewskiej.

Recytatorzy, których w obu grupach było 31,  mieli przygotować wiersz Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima, oczywiście w tłumaczeniu na język kaszubski. Tu bezkonkurencyjna okazała się Julia Winczewska zajmując I miejsce i pokonując w swojej kategorii 20 innych recytatorów.

Serdecznie gratulujemy młodym, zdolnym poetom kaszubskim, a poniżej prezentujemy ich wiersze.

|
_ _
{ Finał konkursu kaszubskiego „Mój Jan Karnowski z Czarnowa” }
| Rok szkolny 2018_2019

Finał konkursu kaszubskiego „Mój Jan Karnowski z Czarnowa”

27 listopada w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach podsumowano VI edycję konkursu „Mój Jan Karnowski z Czarnowa”, którego organizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział w Brusach. Wyłoniono zwycięzców w kategorii poezja, utwór muzyczny i rysunek. Wszystkie własnego autorstwa i inspirowane twórczością patrona konkursu. Do dyspozycji młodych poetów, plastyków i muzyków, organizatorzy oddali utwory Karnowskiego: „W Arkadii”, „Znôsz të ten krôj” oraz fragment pamiętnika literackiego. Naszą szkołę z fantastycznym wynikiem zaprezentowały trzy uczennice.

Alicja Ossowska zajęła II miejsce w kategorii poezja własna klasy IV – VI

Katarzyna Breszka zajęła II miejsce w kategorii poezja własna klasy VII – VIII

Klaudia Jasnoch nagroda za rysunek (wyróżniono 20 spośród 80)

Oto wiersze nagrodzonych poetek:

„Kaszëbskô Arkadija”  autor: Katarzyna Breszka

W taczi Arkadiji cos ją w piesniach wzëwôł,

W taczi Arkadiji jô sã dzysô chòwóm.

I nie ùkrëwóm sã jak Të, w dôwnych czasach,

Le żëjã w bezpiekù, w dodómie, a nie w cemnych lasach.

 

Bò mòją Arkadiją je Kaszëbskô Zemia,

Ta, co wëdała czedës taczi belny plemiã.

Z chternégò i Të Wastô Jônie i bracynów wiele,

Biôtkòwalë sã ò wòlnosc i lepszi dlô ni dzeje.

 

Dlô nôs dzysô jinszi spòzymk jidze,

Farwny, rëdosny, nie zamkłi w niemiecczi biédze.

A w zemiã, nie krew, le deszcz wsąkô cepłi,

Bò dac Kaszëbom wiarã i nôdzejã, że może bëc lepi.

„Znôm jô ten krôj”  autor: Alicja Ossowska

Nie znôm Ce Wastô Jônie Kôrnowsczi,

Nie rozmiejã czasów w jaczich Të żëł.

Le mògã òbaczëc te Twòje trosczi,

Ò zemiã kaszëbską, jakbës tùwò bëł.

 

Bò znóm jô ten krôj, gdze wòlnosc dzys je,

I chòdzã do szkòłë, i dobrze tu mnie.

I móm w sercu moim taczié nôdzeje,

Że jù wiãcy żódnô cezô armia na Kaszëbë nie wmaszerëje.

|
_ _
{ Z „Kopciuszkiem” do przedszkolaków }
| Rok szkolny 2018_2019

Z „Kopciuszkiem” do przedszkolaków

23 listopada koło teatralne, do którego należą uczniowie piątej klasy, pojechało do Domu Kultury w Wielu, gdzie oczekiwała na nich dość licznie zgromadzona publiczność. I to chyba najbardziej wymagająca publiczność, bo… przedszkolaki. Świętowały tam Dzień Pluszowego Misia i przedstawienie teatralne „Kopciuszek” okazało się wspaniałym przerywnikiem pomiędzy pląsami i pysznym tortem. Dla młodych aktorów była to świetna okazja na podzielenie się efektami swojej pracy w kole teatralnym oraz zdobywanie nowych doświadczeń. Pod czujnym okiem swojej nauczycielki pani Wioletty Stoltmann już rozpoczynają przygotowania do kolejnej bajki, którą jest „Czerwony Kapturek”.

|
_ _
{ XXIII Pomorski Konkurs Plastyczny "Jesień na Kaszubach" }
| Rok szkolny 2018_2019

Znamy już wyniki XXIII Pomorskiego Konkursu Plastycznego "Jesień na Kaszubach" organizowanego przez Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.  Komisja dokonała oceny prac w dwóch kategoriach wykonawczych: rysunek i malarstwo oraz w pięciu kategoriach wiekowych: do 6 lat, 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 oraz 16-20 lat.

Z naszej szkoły wytypowano 10 prac plastycznych. Wśród nagrodzonych w kategorii wiekowej 10-12 lat - Rysunek II miejsce zajęła Marta Ossowska. Gratulijemy i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorzy konkursu zapraszają wszystkich laureatów, opiekunów plastycznych oraz rodziców na wernisaż, który odbędzie się 28 listopada 2018 roku o godzinie 13.00 w Chacie Kaszubskiej im. Józefa Chełmowskiego w Brusach - Jagliach 11b. Podczas wernisażu zostaną wręczone nagrody i dyplomy pamiątkowe laureatom konkursu i podziękowania dla opiekunów plastycznych.

|
_ _
{ KASZUBSKA WYCIECZKA „SZLAKIEM NIEPODLEGŁEJ” DO SIKORZYNA I SZYMBARKA }
| Rok szkolny 2018_2019

KASZUBSKA WYCIECZKA „SZLAKIEM NIEPODLEGŁEJ” DO SIKORZYNA I SZYMBARKA

Kończąc listopadowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiliśmy, w ramach języka kaszubskiego, wybrać się na wycieczkę, którą nazwaliśmy „Szlakiem Niepodległej”. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Sikorzyno - gniazdo rodowe Wybickich, rodu z którego pochodził generał Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu. Dworek Wybickich w Sikorzynie jest pięknym dworkiem z przylegającym do niego parkiem. Posiadłość ta przez trzy wieki należała do rodu Wybickich. Tam urodziło się 7 sióstr Józefa, a on i brat przyszli na świat w Będominie. Obecnie dworek został kupiony przez historyka sztuki z Gdańska. Po pieczołowitej odbudowie w dworku urządzono muzeum : znajdują się tu oryginalne piece kaflowe, meble i sprzęty z końca XIX i z początku XX wieku. Do dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem m.in. z czytelną aleją lipową zakończoną altaną lipową, a przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Na terenie przylegającym do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt, który okazał się wielką gratką dla naszych uczniów.

Kolejnym przystankiem na „szlaku Niepodległej” był Szymbark. Wielu uczniów cierpliwie czekało, by pierwszy raz znaleźć się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku i zobaczyć słynne na całe Kaszuby atrakcje. W towarzystwie pani przewodnik, mogliśmy zwiedzić unikalne w skali świata obiekty, m.in.: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski", Dom z Turcji z Adampola, Kościół św. Rafała Kalinowskiego, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR jest "Dom do Góry Nogami". Cieszył się on ogromną popularnością również wśród naszych uczniów, którzy na własnej skórze mogli odczuć efekty zawirowań błędnika. Na koniec zatrzymaliśmy się w Kościerzynie na „zdrowy posiłek” w United Chicken.

|
_ _
{ KONCERT „Z BIEGIEM WISŁY” W WYKONANIU ZESPOŁU „FUKUS” Z WEJHEROWA }
| Rok szkolny 2018_2019

KONCERT „Z BIEGIEM WISŁY” W WYKONANIU ZESPOŁU „FUKUS” Z WEJHEROWA

14 listopada, pozostając w duchu obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości, uczestniczyliśmy w pięknym koncercie pieśni patriotycznych i regionalnych w wykonaniu kaszubskich muzyków z zespołu „Fukus” z Wejherowa. Artyści, zgodnie z tytułem koncertu, przeprowadzili nas muzycznie przez historię Polaków od gór po morze. W repertuarze pojawiły się znane pieśni patriotyczne jak „Piechota”, „Legiony” czy „Raduje się serce” oraz ludowe, nawiązujące do regionów Polski. W sali panował radosny nastrój, uczniowie aktywnie uczestniczyli w koncercie, z uwagą wsłuchiwali się w grę muzyków, których nagradzali gromkimi brawami. Dziękujemy za piękne wydarzenie artystyczne i wspaniałą zabawę.

|
_ _
{ OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI }
| Rok szkolny 2018_2019

OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OSOWIE

Program obchodów Święta Niepodległości 2018 w naszej szkole obejmuje wiele uroczystości i wydarzeń, które odbywały  się głównie w piątek, 9 listopada, ale nie tylko. Aby w wyjątkowy sposób uczcić stulecie odzyskania niepodległości, zorganizowaliśmy już 7 listopada, w środę, piknik z Miłośnikami Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” z Męcikała. Spotkanie z żołnierzami rozpoczęło się w Domu Kultury w Osowie od przypomnienia historii kaszubskiej partyzantki podczas II wojny światowej. Prezes stowarzyszenia pan Wojciech Derewiecki bardzo obrazowo przedstawił młodym słuchaczom idee jakie przyświecały partyzantom TOW „Gryf Pomorski” oraz przedstawił ich sylwetki. Dalej był pokaz broni, zasady działania radiostacji oraz zawody w rzucie granatem. Prawdziwą gratką okazał się przejazd samochodem żołnierskim z 1940 roku. Na koniec uczniowie obejrzeli film „Zielony Pałac” opowiadający historię walk partyzantów z Niemcami, którzy otoczyli bunkier pod Męcikałem, 21 marca 1944 roku. Film przyjęty został przez widownię w skupieniu i pozostawił silne wrażenia.

9 listopada – dzień głównych obchodów Święta Niepodległości rozpoczęliśmy od szkolnego quizu o drodze Polaków do niepodległości. Zwycięstwo w drugim etapie zapewnił sobie Paweł Gruchała z kl. VIII, drugie miejsce zajął Jan Brzeziński z kl. VI, a na trzecim miejscu znalazła się Anna Gradowska z kl. VII. Potem poszliśmy do Domu Kultury, by w obecności włodarza gminy, pana Romana Brunke, księdza proboszcza Mirosława Wensierskiego oraz zebranych mieszkańców, uczestniczyć w uroczystym apelu oraz punktualnie o 11.11 przyłączyć się do akcji „Rekord dla Niepodległej”, polegającej na odśpiewaniu 4 zwrotek hymnu narodowego. Po części artystycznej rozwinęliśmy dużą flagę, w dłonie wzięliśmy transparenty niepodległościowe, małe flagi i śpiewniki patriotyczne, i z pieśnią na ustach, w asyście policji, ruszyliśmy biało – czerwonym korowodem przez Osowo.

14 listopada odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu kaszubskich muzyków z zespołu „Fukus”. Nasze szkolne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończymy w sobotę 17 listopada, wycieczką „Szlakiem Niepodległej” do Dworku Wybickich w Sikorzynie i Centrum Edukacji Regionu w Szymbarku.

|
_ _
{ XXIII POMORSKI KONKURS PLASTYCZNY „JESIEŃ NA KASZUBACH” 2018 }
| Rok szkolny 2018_2019

XXIII POMORSKI KONKURS PLASTYCZNY „JESIEŃ NA KASZUBACH” 2018

Konkurs organizowany przez Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach Celem konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa Pomorza, popularyzacja zagadnień ochrony środowiska przyrodniczego, kształtowania jego fauny i flory na terenie Ziemi Kaszubskiej.

Wyłoniliśmy 10 prac uczniów z klas V- VII. Prace zostały przesłane do organizatora, zostaną ocenione w kategoriach wiekowych:
oraz w kategoriach technicznych
- malarstwo - rysunek. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

|
_ _
{ „Śniadanie daje moc” 2018 }
| Rok szkolny 2018_2019

Bez śniadania ani rusz, czyli o naszym udziale w ogólnopolskim programie „Śniadanie daje moc”!

Przygotowanie śniadania dla całej szkoły przez uczniów z klas I – III stało się już naszą mała tradycją. Po raz trzeci wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie daje moc”, który ma nam uświadomić, jak ważny jest ten pierwszy posiłek dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała i umysłu.

W tym roku obchody Dnia „Śniadanie daje moc” przypadły na 8 listopada, a do programu – jak co roku - przystąpiły setki szkół z całej Polski. Stanęliśmy przed najważniejszą misją projektu, a zatem od rana podkasaliśmy rękawy i dzielnie przygotowywaliśmy pyszne, ale przede wszystkim zdrowe smakołyki dla naszych koleżanek i kolegów. O godzinie 9.30 sala kaszubska przypominała bardziej bufet hotelowy niż klasę. Dzięki pomocy naszych wspaniałych mam udało się nam przygotować bar sałatkowy, kolorowe kanapki, dania z jajek, twarożki w wersji na słono i na słodko oraz szaszłyki z owoców. Poza tym można było skosztować musli z jogurtem lub mlekiem oraz pysznych naleśników w wersji standardowej i bezglutenowej. Palce lizać! Nic więc dziwnego, że kolejka oczekujących na dokładki nie miała końca, a śniadanie zniknęło w piorunującym tempie.

Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły skorzystają z naszych przepisów i będą również celebrować ten najważniejszy posiłek dnia w swoich domach, ale przede wszystkim, że uświadomią sobie, iż śniadanie daje nam energię na dobry start i bez niego naprawdę ani rusz!

|
_ _
{ PIKNIK Z MIŁOŚNIKAMI HISTORII GRYFA POMORSKIEGO „CIS” Z MĘCIKAŁA }
| Rok szkolny 2018_2019

PIKNIK Z MIŁOŚNIKAMI HISTORII GRYFA POMORSKIEGO „CIS” Z MĘCIKAŁA

Aby w wyjątkowy sposób uczcić stulecie odzyskania niepodległości, zorganizowaliśmy już 7 listopada, w środę, piknik z Miłośnikami Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” z Męcikała. Spotkanie z żołnierzami rozpoczęło się w Domu Kultury w Osowie od przypomnienia historii kaszubskiej partyzantki podczas II wojny światowej. Prezes stowarzyszenia, pan Wojciech Derewiecki bardzo obrazowo przedstawił młodym słuchaczom idee, jakie przyświecały partyzantom Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz przedstawił ich sylwetki. Dalej był pokaz broni, zasady działania radiostacji oraz zawody w rzucie granatem. Prawdziwą gratką okazał się przejazd samochodem żołnierskim z 1940 roku. Na koniec uczniowie obejrzeli film „Zielony Pałac” opowiadający historię walk partyzantów z Niemcami, którzy otoczyli bunkier pod Męcikałem, 21 marca 1944 roku. Film przyjęty został przez widownię w skupieniu i pozostawił silne wrażenia.

|
_ _
Strona 2 z 60 < 1 2 3 4 5 > >>
{ Logowanie }
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
_ _
{ DLA UCZNIA }
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO
=========
WYMAGANIA EDUKACYJNE
=========
TESTY I SPRAWDZIANY
=========
GRY I ZABAWY EDUKACYJNE
GRY
LINKI
LINKI MALUCHÓW
=========

_ _
{ INFORMATYKA }
PROGRAMY
KONKURSY
PORTALE EDUKACYJNE
NASZE PRACE PROGRAMUJEMY
_ _
{ MATEMATYKA }

PORTALE EDUKACYJNE
_ _
{ PLASTYKA }
KONKURSY PLASTYCZNE

_ _
{ RUCH DROGOWY }
BRD

KARTA ROWEROWA

TESTY

PRZYGOTUJ SIĘ I SPRAWDŹ

_ _
{ NAUCZYCIEL }
E-PODRĘCZNIKI

SPIS PORTALI EDUKACYJNYCH

10 PRZYKAZAŃ UCZNIOWSKICH DLA NAUCZYCIELI

_ _
{ KALENDARIUM }
_ _
{ ZOBACZ }
ZESPÓŁ SZKÓŁ W KARSINIE

DOBRE PROGRAMY

SZLIFUJ SWÓJ ANGIELSKI

GMINA KARSIN

OSP KARSIN

_ _

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu